Edyta Lewandowska
Kariera sportowa
Edyta Lewandowska wywodzi się z rodziny sportowej. Zarówno tata, bramkarz piłkarski jak i mama, płotkarka oraz siatkarka, mocno kibicowali jedynej córce
w uprawianiu sportu.
Przed rozpoczęciem profesjonalnej kariery sportowej, już w szkole podstawowej wygrywała szkolne sprawdziany na 600 metrów, dostając się do reprezentacji lekkiej atletyki na wojewódzkie zawody biegowe. Udział w nich zwieńczyła pierwszym sukcesem, zajęła 2 miejsce. Wtedy to, za namową nauczyciela w-fu, zapisała się do sekcji lekkoatletycznej w klubie i zaczęła systematyczne treningi biegowe. Przygodę ze sportem rozpoczęła w wieku 15 lat - biegi krótsze za młodzika, a później jako junior młodszy - biegi przełajowe i biegi z przeszkodami.
W maratonie zadebiutowała w Berlinie. Start był na tyle udany, że postanowiła tam wrócić by zająć wysokie 7 miejsce zwieńczone rekordem życiowym (2:33:00).
W rozwoju sportowego talentu pomagał jej Michał Bartoszak z którym zdobyła również srebrny medal mistrzostw Polski w półmaratonie. Cenne wskazówki trenerskie otrzymała również od trenera Zbigniewa Nadolskiego który pomagał jej w treningu biegowym. Przeszkodą w dalszej karierze maratońskiej były pojawiające się sygnały bólowe kręgosłupa. Diagnoza lekarska była bezlitosna i bardzo bolesna ,,brak możliwości uprawiania sportu nawet na poziomie amatorskim".
Dla sportowca zabrzmiało to jak wyrok.
Problemy zdrowotne z kręgosłupem trwały prawie 4 lata. Setki wizyt u specjalistów, mozolnych ćwiczeń z fizjoterapeutami, rosnąca niepewność co do sportowej przyszłości.
Lekiem na całe zło okazała się wizyta w Krakowie i dobór terapii opartej na specjalistycznych ćwiczeniach.
Zawodniczka wróciła z ogromnym apetytem na kontynuowanie kariery oraz wygrywanie. Już w pierwszym starcie w biegach górskich zajęła pierwsze miejsce
w maratonie Beskidy. Tak zrodziła się miłość do biegów górskich.
Pojawiły się kolejne sukcesy. Mistrzostwo Polski w biegu długodystansowym okraszone rekordem trasy i złoty medal mistrzostw Polski w biegu ultra. Nominacja do reprezentacji na Mistrzostwa Świata i drużynowe 7 miejsce na świecie.
Z Łodzi do Olsztyna, z Olsztyna na południe w stronę Krakowa. Bliskość gór, szlaków turystycznych stwarza idealne warunki do treningu.
Treningi biegów górskich
Doświadczenie zebrane podczas wieloletniej kariery lekkoatletycznej pod okiem uznanych w środowisku trenerów, pozwoliły zawodniczce przełożyć wiedzę na swój trening górski. Zaowocowało to zdobyciem pierwszego tytułu Mistrzyni Polski
w Maratonie górskim w 2016. Zawodniczka powtórzyła swój sukces również dwa lata później w 2018.
W między czasie, w 2017, Lewandowska zdobyła tytuł Vice Mistrzyni Europy Masters w biegach górskich. Na drugim miejscu podium stanęła również w 2019.
Sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej zaowocowały powołaniem zawodniczki do Reprezentacji Polski. Biegaczka reprezentowała kraj na Mistrzostwach Świata Trail 2018 w ramach biegu Penyagolosa Trails. Z Hiszpanii wróciła z 15. miejscem indywidualnie i 7 w drużynie.
W 2019 wystąpiła w prestiżowym biegu Etna Trail, gdzie zwyciężyła poprawiając rekord trasy o prawie 3 godziny.
W 2020 roku zdobyła 2 miejsce w Dynaft Trail Run w Austrii. Zadebiutowała również na trasie Skyrunning Vertical w biegu na Kasprowy zdobywając tytuł Wicemistrzyni Polski.
W 2021 zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski Skyrunning ultra na dystansie 47km. Wygrała również najcięższy na świecie Maraton dell Etna na dystansie 43km - bieg na wulkan z poziomu morza na wysokość 3000 m.
W 2022 roku wygrała z nowym rekordem trasy Salomon Maxi Race , wyczerpujący i extremalny bieg pod wulkan Etna.
We wrześniu 2022 roku w Irlandii zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata w biegu górskim.
Obecnie zajmuje się również treningiem personalnym i biegowym.
Posiada certyfikaty trenera personalnego i motorycznego. Jest instruktorem siłowni. Interesuje się zdrowym odżywianiem osób aktywnych i tak ważną w sporcie regeneracją. Ukończyła kurs dietetyka sportowego. Swoją pasją i doświadczeniem dzieli się z innymi .